Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim
31-07-2013, 01:56 AM
Yorum: #1
nafaka artırım davası karşısında yapabileceklerim
Herkese merhabalar siteye yeni üye oldum Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim konu dayım ile ilgili dayımın eşiyle sorunları ve devam edegelen dava süreci dayımın avukat tutacak durumu olmaması sebebiyle ailenin hukukçusu olarak benim önüme geldi yaklaşık 13-14 yıl önce dayımın eşi evi evdeki bütün eşyaları alarak terk etmiş ve ardından dayıma nafaka davası açmış ve kazanmış dayım nafakaya mahkum olmuş. Dayım yeni ev tutmuş ve terk sebebiyle mahkemeye baş vurarak ihtar çekilmiş vs. daha sonra dayımın eşi eve bilirkişi yollamış ve evin eşyasız olması sebebiyle buranın bir aile konutu olamayacağı tespit edilmiş bayana eşyalar nerede diye sorulduğunda ise kendisinde diyerek eşyaların dayımda olduğunu iddia etmiş dayım bayanın oturduğu evde bulunan evin eşyalarının tespiti için müracaat etmiş ancak bilirkişi eve gitmeden evvel dayım çocukların eve gelen bilirkişiden tespitten vs psikolojisinin bozulacağını düşünerek vazgeçmiş ve tespit yapılmamış daha sonra dayım boşanma davasını geri çekmiş. Bu davanın arka planı.

Yaklaşık 14 yıldır ayrı yaşıyorlar çocuklar yengenin yanında kalıyor dayım ayrı evde yaşıyor. Dayım bu arada yaklaşık 5 yıl önce sona eren bir birliktelik yaşamış. Bu birliktelik sona erdikten kısa bir süre sonra bayan dayımı arayarak akşam yemeğe çağırmış ve bu 5-6 kere tekrarlanmış daha sonra bundan umutlanan ve cesaretlenen dayım bayana evliliğimizi tekrar gözden geçirelim tekrar işleri yoluna koyalım teklifinde bulunmuş hayır cevabı almış buna rağmen aynı teklifi tekrar sunmuş tekrar hayır cevabı almış bu yüzde halen ayrı yaşıyorlar.

2011 de ise 2 çocuğundan 1 i 18 yaşını geçtiği için (sebebi çocuklar sigortasından düşmesin diye yani çocuklara acıdığından yani o yüzden bu kadar beklemiş) boşanma davası açmış ancak bu yaşadığı ikinci ilişki sebebiyle dava reddedilmiş.

Konu bana yaklaşık 1-2 ay önce geldi dayımın eşi nafaka artırım talebinde bulunmuş hemde işte çalışmasına rağmen bende cevap olarak bayanın iş bulma kurumundan bulduğu eğitim sektöründeki işte çalışmasını durumunun yeterli olduğunu vs gösterdim nafaka artırım talebinin reddini ve nafakanın iptali mümkün değilse indirilmesini talep ettim ancak yeni taleplerin dikkate alınması için karşı dava şeklinde dilekçe verilmesi gerekiyormuş bu yüzden hakim nafaka artırımının reddine diye karar vermiş diğer talepleri dikkate almamış.

Şimdi dayımın karısı tekrar nafaka artırımı davası açmış dayım yine beni aradı ancak bayan bu sefer sözleşmeliden kadroluya geçememesi için işten çıkışı verilmiş genel olarak bilinene göre 1,5 ay sonra tekrar girişi verilme durumu varmış lakin kesin değil.

Ayrıca bayan dilekçede şöyle bir şey söylemiş yaşı küçük müşterek çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu beyan etmiş ancak dayım ısrarla velayet konusunda bir karar yok diyor. Resmiyete verilmiş bir ayrılık kararı da yok. Bu konu dava da etkili olur mu ?

İkinci husus bayan aynen şu ifadeyi kullanmış " başka kadınlarla yaşamak amacıyla yıllardır benden ve çocuklardan ayrı yaşayan davalının " burada açıkça bir iftira var kanaatimce ancak sizin kanaatiniz benim için önemli. Bunu bir koz olarak kullanabilir miyiz yahut yeni bir davayla iftira için suç duyurusunda bulunabilir miyiz? Dayım kesinlikle böyle bir ilişkinin bulunmadığını istediği kadar da şahit gösterebileceğini söyledi. Bunun ispatını mı talep etmeliyim yahut??

Üçüncü husus bayan dayımın durumunun iyi olduğunu söylemiş ancak ödenen nafakaları vs çıktığımızda dayıma kalan net miktar 1000 tl civarında bunu belirterek durumunun iyi olmadığını söyleyebilir miyiz? Sonuç itibariyle yeni açıklanan açlık sınırının altında bir rakam.

Bunların cevabını alabilirsem gerçekten bir hukukçu olarak çok müteşekkir olacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Velayet hakkı, velayetin kaldırılması ve nafaka hukukcugenc 1 17,103 22-04-2012 04:16 PM
Son Yorum: mert61
  Boşanma kesinleştikten sonra nafaka talebi c11 0 38,153 29-09-2011 06:24 PM
Son Yorum: c11
  nafaka ahmet_guler 0 11,372 28-07-2010 11:33 PM
Son Yorum: ahmet_guler
  Boşanma nedenleri, tazminat, nafaka, mal rejimi ve davalar hukukcugenc 2 23,554 25-03-2010 05:43 PM
Son Yorum: Purlin
  bosanma davasi parmanent 0 13,147 12-11-2009 08:16 PM
Son Yorum: parmanent

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Özel Reklam alanı:
ISP Özel Güvenlik şirketi

hukukhukuk aramaYasam ve Insanlar

Hukuk Sitesi PORTAL