Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ortakları Ölen Şirkete Bütünüyle Sahip Olma
04-05-2010, 11:46 PM
Yorum: #1
Ortakları Ölen Şirkete Bütünüyle Sahip Olma
Merhabalar.Bu konu makro iktisad ödevim için gerekli..sınav sonucuma %50 etki edeceğinden,bilgili kişileri duyarlı olmaya çağırıyorum.Soru biraz uzun, itibar gösterip okuma zahmetine katlananlar,görüş ve düşüncelerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum..

XYZ A.Ş 1964 yılında kurulan ve üzerinde çok kıymetli gayrimenkuller bulunan 5 ORTAKLI bir ŞİRKETTİR. Şirketin ödenmiş sermayesi 50 Milyon TL ( Eski Parayla) olup, en son 1991 yılında genel kurul toplantısı yapılmıştır. 91'den sonra genel kurul toplantısı yapmadığı gibi, Ticaret Sicilinde herhangi bir işlemde görülmemektedir. Şirketin Ticaret Sicil memurluğuyla ilan edilen son genel kurul toplantısına ilişkin kayıtlarında, 5 ortaktan oluştuğu ve hisse dağılımı aşağıdaki gibidir;

- Ahmet Tuna %50

- Süleyman Kuş %10

- Kemal Ay %20

- Ayşe Çelik %19.5

-Gülten Kara %0.5

Yapılan incelemede bu kişilerin tamamının ÖLDÜĞÜ ve ŞİRKET YÖNETİMİ anlamında sahipsiz kaldığı ancak ölen kişilerin tamamının çocuklarının varolduğu tespit edilmiştir.Bu Şirket adına tapuda kayıtlı gayrimenkul değerleri bugünün parasıyla 20 Milyon Tutarındadır.Şirket ortaklarından %0.5 paya sahip olan Gülten Kara, 1992 yılında ölmüş, kendisinden geriye kalan Şule ve Gaye isminde 2 çocuğun varlığı tespit edilmiştir.Şirketin diğer ortaklarına ait veraset ilanları elimizde varolmasına rağmen çocuklara ulaşılamamaktadır.Mehmet Sağlam, şirket ortaklarından Gülten Kara'nın kızı Şule'yi bulmuş, şirketteki hissesini 10.000 TL bedelle satın Almıştır. Mehmet Sağlam, bu hisseyle şirketin bütününü ele geçirebilir mi ?

Arkadaşlar Sorunun cevabı " evet, geçirebilir." fakat benim öğrenmem gereken asıl mesele, söz konusu şirkete, nasıl bi yol izleyerek tamamen sahip olacağıyla ilgili..
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Özel Reklam alanı:
ISP Özel Güvenlik şirketi

hukukhukuk aramaYasam ve Insanlar

Hukuk Sitesi PORTAL