Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
emlak hukuku
08-10-2012, 07:46 PM
Yorum: #1
emlak hukuku
merhaba,

biz büyük bir inşaat firmasının -site içerisinde daire almak için- ev projesine girdik.yaklaşık 2 sene inşaat sürdü.şimdi evleri teslim etmeye başladılar.temmuz ayında bizden tapu için (elektrik,su,doğalgaz abonelik ücretleri de dahil) gerekli ücreti aldılar.ekim ayında tapu harcından alınan vergiye gelen zam üzerine bizden şu anda tekrar ücret talep etmektedirler.bu arada evi henüz teslim almadık.tabiki bu parayı ödemek istemiyoruz.ama bizimle aynı durumdaki komşularımıza bu parayı vermeden evi teslim etmeyeceklerini söylemişler.benim sorularım şunlar

birinci sorum; bizden daha önce tapu harcı vs için ücret alınmasına rağmen 3 ay sonra gelen zammın parasını almaya hakları var mı? bu parayı vermeden evinizi teslim alamazsınız gibi bir şey söyleyebilme hakları var mı? bu davranışlar kanuna uygun mu?

ikinci konu; ev teslim tarihi.evin teslim tarihi sözleşmede 30 eylül olarak belirtilmişti ancak hala teslim edilmedi.sözleşmede böyle maddeler var;

9.7. alici tarafından bağımsız bölümün, kendisine bildirilecek olan teslim tarihinden itibaren 3 gün içinde teslim alınmaması halinde alici, bağımsız bölümün korunması hizmeti karşılığı olarak günlük 50.-tl.’sı bedeli, satici’ya ödemekle yükümlüdür.
9.8 .konutların teslim yeri i̇nşaat mahallidir.konutları teslim alma yükümlülüğü alıcı’ya aittir.alıcı kendisine bildirilen süre içinde teslim almak için satici’ya müracaat edecektir.konutu teslim almak için başvuru yapmayan alıcı; temerrüt, geç teslim, v.b. iddialarda bulunamayacak ve tazminat talep edemeyecektir.i̇htilaf halinde; aynı bölgede ilk teslim edilen konutun tarihi satici’nın konutları teslime hazır hale getirdiği tarih (teslim tarihi yükümlülüğü) olarak kabul edilecektir.alıcı, kendisine ayrıca bildirilen teslim tarihinden itibaren 3 gün içinde konutunu teslim almak için satici’ ya müracaat etmezse, temerrüde düşmüş sayılacağını ve konutunu teslim almasa bile site yönetimi tarafından tahakkuk ettirilecek ortak giderlere katılacağını ayrıca 9.7.maddedeki cezayı ödeyeceğini kabul ve taahhüt ede

ikinci sorum bununla ilgili firmadan geç teslime dair bir talebimiz olabilir mi?
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Özel Reklam alanı:
ISP Özel Güvenlik şirketi

hukukhukuk aramaYasam ve Insanlar

Hukuk Sitesi PORTAL