Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşverenin "Biz seni çıkartmıyoruz, sen istifa ediyorsun" dedi
21-05-2009, 06:54 PM
Yorum: #1
İşverenin "Biz seni çıkartmıyoruz, sen istifa ediyorsun" dedi
İşverenin "Biz seni çıkartmıyoruz, sen istifa ediyorsun, ama ücretini 6 ay ödeyeceğiz" demesi durumunda ne yapmak gereklidir?

Sayın hukukseverler,

Gün geçmiyor ki güzel ülkemizin yaratıcı işverenleri, işçileri işten çıkartmak ve kendilerine herhangi bir yasal yaptırım yapılmaması için yaratıcı yollar icat etmesin.

AÇIKLAMA

Şirketin adını vermek istemiyorum, sembolik olarak ABCD diyeceğim.
ABCD arkadaşıma şunları söyledi :

1) "Seni işten çıkartmayacağız, ama sen istifa edeceksin."
2) "İstifa etmen nedeniyle, iş akdin yarın itibariyle sonlanmış olacak. Bu yüzden sigortan yatmayacak, resmi olarak bu şirkette çalışıyor görünmeyeceksin."
3) "Ama biz o kadar iyi insanlarız ki, işten ayrıldıktan sonra 6 ay boyunca maaşını sana ödeyeceğiz. Ama bunun için sana şu anda ne çek veriyoruz ne de senet. Sadece böyle yapacağımızı söylüyoruz."

Arkadaşım bu üç bildirimin ardından, istifasını verdi ve tüm haklarını aldığına dair bir belge imzaladı. Şimdi maaşını 6 ay boyunca ödeyeceğini söyleyen bir şirket var ama elinde ödemeyle alakalı hiçbir belge yok.

Resmen istifa etmiş göründüğünden İŞKUR'un sağladığı işsizlik maaşına da başvuramamaktadır.

Bu şekilde işten çıkartılan onlarca hatta yüzlerce işçi var. Sözkonusu şirket faaliyetini durdurmuş değil. Hatta krizde biz işten çıkartma yapmadık aksine o kadar büyük ve güçlüyüz ki işe alım yapıyoruz diyecek kadar da yalancı.

Ek Açıklama:
4) Arkadaşımın istifasını yazıp imzalamasının nedeni şudur: Daha önce bir çalışma arkadaşı, sözkonusu uygulamaya tepki göstermiş, ama işveren işçinin kapı kartı, bilgisaayr şifresi gibi iş yapmasını sağlayacak kişisel erişimlerini kapatmıştır. Bu durumda işçi işyerine bile girememiştir.

Ben hukukçu değilim ama benim gördüğüm haksızlıklar şunlardır:
A) Arkadaşımın: kıdem, ihbar tazminatlarını alması, işsizlik ödeneğine başvurması
B) İşverenin: usulsüz işten çıkartma yapması, açıktan para ödemesi

SORULAR
1) Yukarıdaki A ve B gibi hukuksuzlukların önlenmesi için arkadaşım nasıl bir yol izlemelidir?
2) Arkadaşımın sözkonusu parayı 6 ay boyunca alması hukuken sakıncalı mıdır?
3) Arkadaşım eğer şirket 6 ay boyunca ödeme yaparsa, bu ödemeleri aldıktan sonra yukarıdaki durumu açıklayan ve almadığı haklarını almak için İş Mahkemesine dava açabilir mi?
4) Tüm haklarını aldığına dair belgenin usulsüz imzalandığını söyleyebilir mi? İstediğiniz kadar bu konuda şahit toplanabilir, çünkü bu yöntemle işten çıkartılan çok işçi var.
5) İşverenin, İşçinin iş yapmasını (4)te belirtildiği gibi engellemesi durumunda, işçinin yapması gereken nedir? Noterden iş yapmak istediğini, ama bunun işverence engellendiğini bu yüzden iş akdini haklı nedenle fesih ettiğini, kıdem ihbar tazminatlarının ödenmesini isteyebilir mi?
6) Sözkonusu şirket için arkadaşım işe iade davası açabilir mi?

Saygılarımla.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Özel Reklam alanı:
ISP Özel Güvenlik şirketi

hukukhukuk aramaYasam ve Insanlar

Hukuk Sitesi PORTAL