Hukuk Sitesi
5947 sayılı Tam Gün Yasası'nda Son Durum - Baskı Önizleme

+- Hukuk Sitesi (http://www.hukuksitesi.org)
+-- Forum: Hukuk Kürsüsü (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Forum: Anayasa ve Idare Hukuku Kürsüsü (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Konu Başlığı: 5947 sayılı Tam Gün Yasası'nda Son Durum (/showthread.php?tid=264)

5947 sayılı Tam Gün Yasası'nda Son Durum - sece02 - 24-07-2010 07:13 PM

Merhaba,
Konunun yeri belki burası değil ama Sağlık Hukuku ya da Kamu Hukuku ile ilgili bir bölüm bulamadığım için burada açtım. Eğer hata varsa özür dilerim.

21.1.2010 günlü, 5947 sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve bu kanunun bazı maddelerinin iptali yönünde Anayasa Mahkemesi ve Danıştay tarafından alınan tüm kararlara rağmen bu kanunun uygulanmak istenen şekli karşısında
Anayasa’nın 10. Maddesi ve T.C. Danıştay Beşinci Dairesi’nin 21.07.2010 günlü, 2010/4406 Esas Numaralı kararı ile 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, 2368 sayılı kanunun ve 16.7.2010 günlü, E. 2010/29, K. 2010/90 sayılı Anayasa Mahkemesi Kararının ilgili maddeleri gereğince; kamuda çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanların da Üniversite Öğretim üyeleri gibi tam zamanlı(sekiz saatlik) mesai saatlerinin bitiminde kısmi zamanlı olarak özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapmak ya da muayenehane açarak serbest meslek icra etmek haklarının ve isteklerinin bulunduğu düşüncesindeyim.
Ancak özel çalışma için tüm isteklerine rağmen Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı yayınlanmadığı için daha hukuki sonuçlar tam olarak oluşmadan adeta bentlerden yalnızca birindeki ni seçmek için karar vermeye zorlanarak baskı unsuru oluşturacak şekilde yetkili yetkisiz herkes tarafından sürekli olarak yapılan yorum ve açıklamalar ile Sağlık Bakanlığı internet sitesindeki basın açıklamasından ve son günlerde konu ile ilgili yoğun karmaşa yaşanmasından etkilenen, kafası karışan ve bir takım yaptırımlar yaşamaktan çekinen kamuda çalışan hekimlerinde 30 temmuz 2010 tarihinden sonra özel çalışmalarını sonlandırarak sadece kamuda çalışacak şekilde tam zamanlı çalışmaya geçmek için istekte bulunan dilekçeler vermek zorunda kaldıkları da bir gerçektir.
Bu aşamada yukarıdaki yasa ve kararları da içeren bir dilekçe örneği hazırladım, bu yazı altında sunuyorum.

Bu dilekçe örneğinin karmaşadan etkilenen, kafası karışan ve bir takım yaptırımlar yaşamak çekincesi ile hareket etmiş ya da edecek olan kamuda çalışan hekimlerde, yasal hakların korunabilmesi için bir fikir oluşturmaya yardımcı olabilmesi ve birliktelik sağlayabilmesi açısından daha çok kişiye ulaşabilmesi için yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyor bu konuda yardımlarınızı talep ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.
Sevgi ve saygı ile Dostçakalın.
DrSeCe